ANKARA ALTINDAĞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyelilere Umut Işığı Olmaya Devam Ediyoruz

Suriyeliler için özel eğitim veren kamplarda ve geçici eğitim merkezlerinde 190 bin, devlet okullarında da 40 bin olmak üzere yaklaşık 230 bin Suriyeli öğrenci, yeni eğitim-öğretim döneminde ders başı yaptı. 
Suriyelilere Umut Işığı Olmaya Devam Ediyoruz

     

     

SURİYELİLERE UMUT IŞIĞI OLMAYA DEVAM EDİYORUZ 

Suriyeliler için özel eğitim veren kamplarda ve geçici eğitim merkezlerinde 190 bin, devlet okullarında da 40 bin olmak üzere yaklaşık 230 bin Suriyeli öğrenci, yeni eğitim-öğretim döneminde ders başı yaptı.

 

Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Şefika Biçer, ilçedeki Fatih Sultan Mehmet İlkokulu´nda da kayıtlı bin 100 öğrencinin ders başı yapması dolayısıyla okulda incelemelerde bulundu.

 

Biçer, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyelilere özel eğitim veren 34 kampta 85 bin, kamplar dışında kurulan 240 geçici eğitim merkezinde 105 bin, devlet okullarında da 40 bin olmak üzere toplam 230 bin Suriyeli öğrencinin Türkiye´de ders başı yaptığını bildirdi.

 

Altındağ ilçesinde 1. sınıftan 10. sınıfa kadar bin 700 Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Biçer, diğer okullarda da Suriyeli öğrencilerin kayıtlarının alındığını söyledi.

 

Yeni eğitim merkezlerinin açılmasıyla ilçede 2 bin 500 Suriyeli öğrencinin eğitim almasını hedeflediklerini kaydeden Biçer, öğrencilere Suriye´deki eğitim müfredatına uygun bir şekilde haftada 25 saatin 5 saatinde Türkçe dersi verildiğini ifade etti.

 

İlçedeki Suriyeli öğrencilerin Türkçe kitaplarının Ankara Valiliği, ders kitaplarının ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bastırıldığını kaydeden Biçer, doktor, avukat, mühendis gibi mesleklere sahip Suriyelilerin ise gönüllü öğretmen olarak görev yaptığını söyledi. Biçer, "Biz, Suriyelilere bir umut ışığı olmaya devam ediyoruz" dedi.

 

Bununla birlikte Altındağ ilçesinde Fatih Sultan Mehmet İlkokulu´nun yanı sıra Sıdıka Kınacı İlkokulu ve Şili İlkokulu suriyeli öğrencilere eğitim vermeye devam ettiğini belirten Biçer, yıl içerisinde suriyeli öğrencilere yeni okullar açmak için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

 

Fatih Sultan Mehmet İlkokulu Müdürü Hanifi Arslan ise okullarında Türk öğrencilerin, öğleden sonra ise Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğünü, Suriyeli öğrencilerle Türk öğrencilerin bir uyum sorunu yaşamadığını vurguladı. 

Zübeyde Hanım Mah. Etlik Cad. No 6 Altındağ / ANKARA - 0312 376 06 86

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.