ANKARA ALTINDAĞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu toplandı…

2016-2017 Eğitim Öğretim yılı Altındağ İlçe Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu ilk toplantısını 5 Ocak 2017 tarihinde Yıldırım Beyazıt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirdi.
Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu toplandı…

Toplantıya mesleki ve teknik eğitim alanında yapılacak çalışmalarda sektör, ilgili meslek kuruluşları ve yerel yönetimlerin desteğini alarak katılımcılık ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde daha nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimi gerçekleştirmek amacıyla Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Zülkarneyin AVCI, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer DELİBAŞ, mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurum müdürleri, sektör ve meslek kuruluşu temsilcileri, belediye ve ilgili kamu, özel kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yer aldığı ‘’Altındağ İlçe Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu’’ oluşturuldu.

 

Sayın DELİBAŞ yapmış olduğu açılış konuşmasında; bugün burada Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün ‘’ Okul Sektör İşbirliğinde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Çalışmaları’’ konulu yazısı gereği mesleki ve teknik eğitimin paydaşları olan kamu ve özel kuruluşlarla işbirliği yapılarak iş gücü piyasasının ve sektörün ihtiyaç ve beklentilerine uygun şekilde planlanmasının ve uygulanmasının gerekliliğini vurguladı.

 

Ülkemizin her bakımdan kalkınmasında ve zenginleşmesinde, işsizliğin önlenmesinde, sosyal barışın ve adaletin tesis edilmesinde, küresel ölçekte rekabette mal ve hizmet üreten sektörlerin çok büyük katkıları bulunmaktadır. Bu katkıları en üst seviyeye çıkarmak için ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün mesleki ve teknik eğitim yolu ile yetiştirilmesi, bu amaçla kamu ve özel kurum ve kuruluşlarla, sektörle ve işgücü piyasası aktörleri ile etkili işbirliği yapılarak eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi Bakanlığımızın temel öncelikleri arasında bulunmaktadır.

 

Bu doğrultuda, başta Ülkemizin 10. Kalkınma Planı, Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2014-2018) ve Hükümet Programları gibi üst politika belgelerinde mesleki ve teknik ortaöğretimde yerel yönetimler ve sektör temsilcilerini de içine alacak şekilde yönetimini esas alan Yeni Okul Yönetim Modeli’nin oluşturulacağı, yerel yönetimler, meslek kuruluşları ve yerel sektörlerle işbirliğinin arttırılacağı öngörülmüştür.

 

Konuşmasının ardından İlçe Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Ömer DELİBAŞ tarafından mesleki ve teknik eğitim veren okullar, eğitim programları, Ankara İlimizdeki ve Altındağ İlçemizdeki mesleki ve teknik eğitim öğrenci sayıları ve ortaöğretimdeki paylarıyla ilgili kurul üyelerine sunum yapıldı. Mesleki teknik eğitim öğrencilerinin meslek ahlakı ve ahilik değerlerimize sahip olarak yetiştirilmelerinde sektörün, yerel yönetimlerin ilgili meslek kuruluşlarının desteğini almak ve işbirliği protokollerinin imzalanması gerektiğinden bahsetti.

 

Paydaşlarımızla yerel ve bölgesel düzeyde mesleki teknik eğitim ile ilgili konuların ve sorunların ele alınarak çözüm önerilerinin geliştirildiği bir platformun oluşturulması sağlandı.

 

Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Zülkarneyin AVCI konuşmasında ‘’ Bizler eğitimde nitelik ve etkinlik açısından lider bir kurum olmak için elbirliği ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu bağlamda katılımcı ve paylaşımcı bir yönetim anlayışımızla yeniliklere gelişmelere açık, çevre bilinci gelişmiş, bilimsel, kültürel ve sanatsal formasyonu ile manevi değerlerimizi sahiplenen özgüveni ve özsaygısı yüksek çalışkan bireyler yetiştirme hedeflerinin olduğunu vurguladı.

 

Sayın AVCI, değerli misafirlerimize ve okul müdürlerimize katılımlarından dolayı teşekkür ederek toplantı sona erdi.

 

09-01-201709-01-2017

Zübeyde Hanım Mah. Etlik Cad. No 6 Altındağ / ANKARA - 0312 376 06 86

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.