ANKARA ALTINDAĞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde Psiko-Sosyal Müdahale Öğretmen Oturumu Gerçekleşti

İlçemizde Psiko-Sosyal Müdahale Öğretmen Oturumu Gerçekleşti

İlçemizde ikamet eden Suriyeli öğrencilerin eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ettikleri Geçici Eğitim Merkezlerinde görev yapan 91 Suriyeli öğretmene yönelik MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün de katkılarıyla Psiko-Sosyal Müdahale Öğretmen Oturumu 20-24 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

 

Oturumlar; MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen rehberlik öğretmenleri ve Altındağ Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde görevli rehberlik öğretmenleri tarafından Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’nda yürütüldü. Suriyeli çocukların dersine giren 52 Türkçe öğreticilerimiz de aynı eğitimden yararlandılar.

 

Çalışmanın amacı; öğretmenleri ve idarecileri psikoeğitim programı, travma ve travma tepkileri, travmadan sonra okulun toparlanmadaki önemi ve rolü konularında bilgilendirmek ve travmatik yaşantılara maruz kalmış kişileri yaşadıkları hakkında konuşmaya cesaretlendirerek kendilerini ifade etmelerini sağlamaktır. Ayrıca katılımcı öğretmenlere kendi tepkilerini anlama ve paylaşma olanağı vermek, tepkilerinin doğal olduğunu göstermek ve normalleşmelerini sağlamak amaçlanmıştır.

 

Eğitim sürecinde İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Zülkarneyin AVCI ve Şube Müdürümüz Zeynep Beyza KARAKOÇ Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’na gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Eğitim programlarına katılan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz; Suriyeli öğrencilerimizin çok zor bir dönemden geçtiklerini, tüm hayatlarının değiştiğini, yeni bir hayata uyum sağlamanın onlar için kolay olmadığını ve mutlaka destek almaları gerektiğini ayrıca; Suriyeli öğrencilerimize eğitim-öğretim sürecinde destek veren öğretmenlerimizin de mutlaka Türkiye ve Türkiye’deki eğitimin özellikleri, Türkiye’deki yaşam ve çocukların bu yaşama hazırlanmaları konularında destek alması gerektiğini ifade etti.

 

23-02-201723-02-201723-02-201723-02-2017

Zübeyde Hanım Mah. Etlik Cad. No 6 Altındağ / ANKARA - 0312 376 06 86

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.