ANKARA ALTINDAĞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne Katıldık

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne Katıldık

ATO Congresiumda, Ankara Ticaret Odası´nın (ATO) düzenlediği Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi, 28-29 Nisan 2017 tarihlerinde ilçemiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12.sınıf öğrencileri gruplar halinde ziyaret ettiler.

 

Çok sayıda katılımcının ayakta izlemek zorunda kaldığı zirveye, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih METİN, Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz YAVİLİOĞLU, TBMM İdare Amiri Erdoğan ÖZEGEN, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri KASIRGA, Ankara Valisi Ercan TOPACA, Malatya Valisi Mustafa TOPRAK, milletvekilleri, valiler, çok sayıda ilin oda ve borsa başkanları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, ATO Meclis Başkanı Nuri GÜRGÜR, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, ATO Yönetim Kurulu, Meclis ve komite üyeleri, Altındağ ilçe Milli Eğitim Müdürümüz Şefika BİÇER, Altındağ İlçe MEM Şube Müdürü Zeynep Beyza KARAKOÇ ile öğrenciler katıldı.

 

ATO Başkanı Gürsel BARAN konuşmasında; ‘’Bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretler ‘coğrafi işaretler’ olarak adlandırılır.’’ Bunlar tarım ürünleri olabildiği gibi el sanatları, maden, değerli taşlar ya da yöresel yemeklerden de oluşabilen anonim değerler olabilir. Bir ürünün coğrafi işaret almış olması, ürünün tüketicisi için ürünün sadece kaynağını, karakteristik özelliklerini değil, karakteristik özellikleriyle coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve tüketilen ürünü garanti altına alan bir nevi kalite tescilidir.” dedi. Ato olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Belirli coğrafi bölgelerimize ait ürünlerimizi tanıtmak, coğrafi işaretli ürünler için pazar oluşturmak ve Türkiye’de coğrafi işaretler konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen zirvede yöresel ürünlerin sergilendiği stantlarda ürünler hakkında katılımcılara detaylı bilgi verildi.

Altındağ Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından düzenlenen defile zirveye renk kattı ve büyük beğeni topladı.

Öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edilerek zirve sona erdi.

 

02-05-201702-05-201702-05-201702-05-201702-05-201702-05-2017

Zübeyde Hanım Mah. Etlik Cad. No 6 Altındağ / ANKARA - 0312 376 06 86

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.