ANKARA ALTINDAĞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakan Avcı İlk Ders Zilini Altındağ´da Çaldı

2015-2016 eğitim öğretim yılı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın öğrenci ve öğretmenlerle birlikte Altındağ Atatürk Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ilk ders zilini çalmasıyla başladı.
Bakan Avcı İlk Ders Zilini Altındağ´da Çaldı

     

     

     

     

     

2015-2016 eğitim öğretim yılı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın öğrenci ve öğretmenlerle birlikte Altındağ Atatürk Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ilk ders zilini çalmasıyla başladı.

 

Atatürk Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki programda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanı sıra Bakanlığımız Müsteşarı Yusuf Tekin, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım, Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Şefika BİÇER  ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ile çok sayıda öğrenci, öğretmen ve veli katıldı.

 

Halk oyunları ekibinin Kırşehir yöresini sergilediği sunumlarıyla başlayan programın açılış konuşmasını Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar yaptı.  Ankara’da 2015-2016 eğitim öğretim yılına yeni umutlar ve heyecanlarla azimli bir başlangıç yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Vali Kılıçlar yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisiyle başladığı konuşmasında: “Eğitime değer vermek ve eğitimi olmazsa olmazlar listesinin ilk sırasına yazmak çağdaş toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından birisidir. Bizler Ankara Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak insanın en değerli varlık, sevginin en hünerli güç, bilginin en yenilmez kuvvet, emeğin en yüce değer, eğitimin en vazgeçilmez hizmet olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Yeni eğitim öğretim yılında eğitim meşalesinin başkentimizin semalarını daha da aydınlatması için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Ankara’da eğitim ve öğretime yeni başlayan 62 bin 1.sınıf öğrencimiz başta olmak üzere 915 bin öğrencimizin ve 62 bin öğretmenimizin sorumluluğunu büyük bir gururla taşıyor, eğitimde başarılı olmak, kaliteyi arttırmak, öğrenci öğretmen ve velilerimizin eğitimle ilgili sıkıntılarını ortadan kaldırmak adına da var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

 

Yeni bir eğitim-öğretim yılına başlama heyecanını yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bine yaklaşan öğretmenin taşıdığını ifade eden Bakan Avcı: “Her yeni eğitim öğretim yılı Milli Eğitim camiası için yeni hayaller, taze ümitler demektir. Her zamanki heyecanımızla yeni eğitim öğretim yılının hepimize, eğitim camiamıza ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

 

Eğitim yatırımlarına da değinen Avcı, öğrencilerin başarısında, okul ve öğretmenin yanı sıra velilerin de büyük önem taşıdığını vurguladı. Eğitim ve öğretime Milli Eğitim Bakanlığı’nın ayırdığı bütçenin geçmiş yıllara oranla 8 kat daha fazla olduğuna dikkat çekerek, 62 milyar bütçenin eğitim hizmetlerine sunulduğunu ifade etti.

 

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da eğitim öğretim yılı açılışını bir mesleki ve teknik lisede yapıyor olmalarının bir sebebi olduğunu belirten Avcı, daha önceki yıllarda mesleki eğitime yeterince önem verilmediği hususuna vurgu yaparak mesleki eğitimin teşvik edilmesi konusunda yapılan çalışmalardan söz etti.

 

Mesleki ve Teknik Eğitime büyük önem verdiklerini, halkımızın tabiriyle bu okullarda okuyan öğrencilerin bileklerinde altın bilezik olduğunu ve mesleki ve teknik lise mezunlarının yükseköğretime geçişteki katsayı uygulamasını kaldırıldıklarını dile getiren Bakan Avcı övünerek söylemek isterim ki lisedeki öğrencilerimizin yaklaşık yarısı, mesleki ve teknik ortaöğretim okullarında eğitim görüyor. Bu oran, OECD ortalamasının üzerindedir, dedi.

 

Eğitim ve öğretim konusunda birçok projeyi hayata geçirdiklerini de ifade eden Bakan Avcı, hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimlerle eğitim ve öğretimi desteklediklerini FATİH ve EBA ile çok büyük projeleri eğitim ve öğretimin hizmetine sunduklarını ifade etti.

 

Eğitimin, hükümetin en öncelikli konuları arasında yer aldığına, gençleri hayata, yükseköğretime ve bir mesleğe en iyi şekilde hazırlamanın da en önemli görevleri arasında olduğuna vurgu yapan Bakan Avcı: “Ama asıl görevimiz, mutlu olmayı bilen, başkalarını mutlu edebilen bireyler yetiştirmektir.” dedi.

 

Konuşmasının ardından eğitim öğretim yılını başlatan ilk ders zilini öğrenci, öğretmen ve katılımcılarla birlikte çalan Bakan Avcı; okulu, derslikleri ve atölyeleri gezdi. Atölyelerde öğrencilerle birlikte hoş vakit geçirip onların uygulamalarına eşlik etti ve öğrencilere okumaları için kitap hediye etti.

Zübeyde Hanım Mah. Etlik Cad. No 6 Altındağ / ANKARA - 0312 376 06 86

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.