ANKARA ALTINDAĞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Altındağ’da Okuma Yazma Seferberliği

Altındağ’da Okuma Yazma Seferberliği

Altındağ Belediyesi eğitime verdiği değeri bir kez daha gözler önüne serdi. 12 yıldır sürdürülen eğitim seferberliği ile Altındağ’da okuma yazma bilmeyen 9.000 kadın okuma yazma öğrendi.  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında bu yıl 400 kadın okuma yazma öğrendi. 400 kişiyi temsilen 25 kadına sertifikaları törenle verildi. Başkan Tiryaki’nin elinden sertifikalarını alan Altındağlı kadınların mutluluğu görülmeye değerdi.

 

Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Altındağ’da sürdürdükleri eğitim seferberliği sayesinde çok büyük mesafe alındığını, 12 yıldır büyük bir gayretle çalıştıklarını, önümüzdeki yıllarda Altındağ’da çok büyük bir zihinsel değişimi hedeflediklerini vurguladı

 

Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Kültür Sanat Merkezi’nde Kadın Eğitim Kültür Merkezlerinde okuma yazma öğrenen kadınlar bir araya geldi.  Düzenlenen sertifika töreninde bu yıl okuma yazma öğrenen 400 kadını temsilen 25 kişiye sertifikaları verildi. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Şefika Biçer’in de katıldığı programda Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki şöyle konuştu:

 

“Altındağ’a belediye başkanı seçildiğimizde başkentin göbeğinde bu kadar fazla okuma yazma bilmeyen insanın olduğunu görmek bizi gerçekten üzdü. O günlerden başlayarak okuma yazma konusunda büyük bir seferberlik başlattık. 25 farklı mahallede hizmete açtığımız kadın eğitim kültür merkezlerimizin her birinde yıllardır gönüllü eğitmenlerimizle okuma yazma kursu veriyoruz. Bugüne kadar 9 bin kadın bu kurslardan faydalanarak okuma yazma öğrendi. Bu çalışmaları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Halk Eğitim Müdürlüğümüzün işbirliği ile gerçekleştiriyoruz bu çalışmaları, onlara da çok teşekkür ediyorum.

 

Bugün burada, yaşı ne olursa olsun imkan tanındığında, emek verildiğinde, kadınlarımızın aşamayacağı hiçbir engelin olmadığına bir kez daha tanıklık etmiş olduk. Ben onlara da çok teşekkür ediyorum. Önce kadınlarımızı eğiteceğiz ki, toplum gelişsin.“ 

 

Yıldıztepe Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nde okuma yazma öğrenen 74 yaşındaki Hatice Ceylan, okuduğu şiirle okumanın yaşının olmadığını herkese gösterdi. Hatice Teyze, artık her işini kendi başına yapabildiğini söyleyerek “Bir yere gitmek istediğimde otobüslerin nereye gideceğini okuyabiliyorum. Bu bile benim için çok kıymetli” diye konuştu.

 

62 yaşındaki Şehri Pamukçu ise okuma yazma öğrendikten sonra ilkokul ve ortaokul diploması aldığını ardından da ehliyetine kavuşup araba sürmeye başladığını anlattı. Salondan büyük alkış alan Şehri Pamukçu, “ Eşimin ehliyeti yok. Onu yanıma oturtuyorum,  kendi arabamla memleketim Ordu’ya tatile gidiyorum. Her şey okuma yazma öğrenmemle başladı. Çok teşekkür ederim.” dedi.

 

18-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-2017

Zübeyde Hanım Mah. Etlik Cad. No 6 Altındağ / ANKARA - 0312 376 06 86

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.