ANKARA ALTINDAĞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihe Yolculuk Projesi

Tarihe Yolculuk Projesi

 

 

31-01-2018

 

 

İlçemizin Suriyeli ve Türk öğrencilerin entegrasyonunu ve başarısını yükseltmeye katkı sağlamak, öğrencilerimize Türk kültürünü ve tarihini hissettirmek, milli şuuru ve bilinci aşılamak için Tarihe Yolculuk  projesini gerçekleştiriyoruz.

Ülkemizin milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacı olduğu bu dönemde bazı mihrakların ekmeye çalıştığı nifak tohumlarının önüne geçmek her Türk vatandaşının görevidir.  Ulusal tarihimizin dönüm noktası olan Çanakkale ilimizi öğrencilerimize tanıtmak ve orada bulunan milli ve manevi değerleri hissetmek amacıyla böyle bir projenin hazırlanması gereği hasıl olmuştur.

Tarihin en kanlı savaşlarından biri olarak kayıtlara geçen Çanakkale savaşlarında 56 bin kişi şehit, 97 bin kişi gazi olmuştur. Kaybolanların sayısı ise 11 bin civarındadır. Resmi kayıtlara göre Çanakkale’de 507 Suriyeli şehit düştüğü de bilinmektedir.

İstanbul’da her ırktan ve dinden insanların yaşamış ve binlerce yıllık tarihi birikiminin yanında Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olması ve coğrafi olarak gezilip görülmesi gereken yerlerin en başında yer almaktadır.

Yeni neslin, bağımsızlığımızın ve Cumhuriyetimizin koruma ve kollamakla görevli gençlerimizin, nifak tohumlarından etkilenmemesi için milli birlik ve beraberlik şuurumuzu ortaya koyan, destanlarımızın yazıldığı tarihimize bir yolculuk yapması yararlı olacaktır. Görerek ve yaşayarak öğrenme yoluyla tarihimizi yaşamak, özümsemek gerekmektedir.

İlçemizde eğitim gören 500 Suriyeli ve 500 Türk, toplamda 1000 evladımız 100 refakatçi öğretmenimiz ile birlikte projemiz kapsamında tarihe yolculuk yapmıştır.

TARİHE YOLCULUK projemizi gerçekleştirmenin memnuniyetiyle, başta Sayın Valimiz  Ercan TOPACA’ya, Sayın Kaymakamımız Erol KARAÖMEROĞLU’na, projenin hazırlanmasında emeği geçen Altındağ İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü proje koordinatörleri Ebru KAYNAK VE Özden Hünkar TIRAŞ’a, Altındağ Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğüne teşekkürlerimi sunuyorum. 

Dr. Zülkarneyin AVCI

Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

31-01-201831-01-201831-01-201831-01-201831-01-2018

Zübeyde Hanım Mah. Etlik Cad. No.10 Altındağ /ANKARA - 0312 341 33 68 341 25 09

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.