ANKARA ALTINDAĞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

My School is My Home Now-Evim Artık Okulum

My School is My Home Now-Evim Artık Okulum

Y SCHOOL IS MY HOME NOW / Evim Artık Okulum

Erasmus+ Programı – Stratejik Ortaklık Projesi / 2015-1-TR01-KA204-022361 01.11.2015 - 31.10.2017

Proje Açıklaması

"İlçemiz Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından desteklenen Erasmus+ Programı kapsamında 2015-1-TR01-KA204-022361 numaralı My School is My Home Now-Evim Artık Okulum projesini yürütmüştür.. Proje evde eğitim hizmeti veren öğretmenlerin ve velilerin bilgilendirilmesi ve desteklenmesi amaçlamaktadır.     Genel Bilgiler
“My school is my home now”  EU28’deki tıbbi ve / veya engellilik durumları nedeniyle özel eğitim gerektiren çocukların eğitim öğretim kurumlarından doğrudan yararlanamayıp; evde eğitim alan çocuklara hedeflemektedir. 
AB ülkelerindeki okul öncesi ve ilköğretim çağındaki özel eğitim gerektiren çocukların %6’sının fiziksel ve akademik gelişimleri açısından mağdur oldukları tahmin edilmektedir. Özellikle Türkiye, 12 yıllık zorunlu düzenlemeleri ile, konu alanındaki hem öğretmenler hem de veliler eğitim ve destek malzemesine ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca diğer AB ülkelerinde - eğitim süreçlerinde "uzman ortakları" olarak velilerin katılımı konusunda yüksek teorik görüş birliği olmasına rağmen-tam katılım, uzmanlar bazen gerekli metodolojik becerileri( örnek ailelerin okulöncesi eğitimde “Aile Destek Planları”nın nasıl yapılacağı) olmadığından, gerçekleşmemiştir.  
“My school is my home now” AB ülkeleri arasında mevcut bilgi ve becerilerin, özellikle Türkiye´deki okul idaresi, öğretmen ve velilerin ihtiyaçlarına yönelik transferi üzerinde odaklanır.

Amaçları
“My school is my home now” normal okulda eğitim alamayıp; evde eğitim almak zorunda olan çocukları ev ortamında daha iyi desteklemek için öğretmen ve özel eğitim uzmanların bilgilerini ve becerilerini artırmayı hedeflemektedir.
“My school is my home now” (özellikle BİT temelli) bilgi materyali sağlayarak aile ve uzmanlar arasındaki işbirliğini artırmayı hedeflemektedir. 
“My School is my home now” evde eğitim ile karşı karşıya olan öğretmen ve ebeveynler ve çocukları için destek sağlar.
“My School is my home now”  öğretmenlerin yeterlilikleri ve ailelerin öğrenme durumlarını arttırmayı şu yollarla hedeflemektedir: 

  • Bireysel aile destek planları geliştirme(IFSP)’ye odaklanma
  • Öğretmenler için eğitim metodolojisi
  • Öğrenciler ve öğretmenler için online eğitimsel kaynaklar oluşturma.

Hedef Gruplar
Engelli çocuğu olan aileler ya da okula düzenli devamı engelleyen sakatlık veya benzer önemli sağlık durumu olan çocukların aileleri.
Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler için destek eğitim hizmetlerini sürdüren öğretmen/eğitimciler

Proje Çıktıları
1.  Web Sayfası tüm öğrenme süreçleri için web sayfası (Proje ortaklarının dillerinde TR, EN, DE, NL)
2) web tabanlı ve / veya mevcut uzaktan eğitim kiti (TR, EN, DE,NL),: Bu eğitim seti,yararlanıcılara engelli öğrencilerin iletişim, sosyal destek ve eğitimlerin entegrasyonlarını kolaylaştıran dijital teknoloji olanakları hakkında genel bilgi verecektir. Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) engelli öğrencilerin önüne çıkan bariyerlerin üstesinden gelmeye katkıda bulunacak erişimi artırma potansiyeline sahiptir. Yazılımda, görsel ve canlı işlem (video vb.) kullanılmıştır.: adapte metin, uzaktan eğitim ilkeleri, stratejileri ve resimleri.
3) Evde eğitim alan çocuğu olan ailelerin ihtiyaçlarına ilişkin araştırma: evde eğitim alan engelli birey aileleri
AB: Özel eğitime ihtiyacı olan öğrenci aileleri
    - karşılaştıkları sorunlar
    - Eğitim ihtiyaçları,
    - Sosyal ihtiyaçlar,
    - Çözüm önerileri
bu konularla ilgili araştırma yapılmıştır.
4)  Ailelere psiko sosyal destek eğitim materyalleri(TR, EN, DE): İçerik aileyi desteklemek için hazırlanmıştır.
içerik engellilik, travma ve travma ile başa çıkma süreçleri, iletişim yöntemleri engelli kişilerin yasal hakları.. vb. gibi konulardan oluşacaktır.
Bu materyal aynı zamanda engelli yetişkinlerin aileleri ile çalışanların engellilik konusunda gelişimlerine profesyonelce katkıda bulunacak öğretim yöntemlerini içermektedir..
5) Öğretmen Eğitim Seti (TR, EN, DE): Eğitim Rehberi/Müfredat:  Engelli öğrenciye eğitim veren öğretmenin kariyer gelişimi ve engelli öğrencisi olan aileye desteklemek için rehber.

Daha fazla bilgi için proje web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. https://www.evdeegitim.eu

 

02-01-2018

 

02-01-2018

 

02-01-2018

 

02-01-2018

Zübeyde Hanım Mah. Etlik Cad. No.10 Altındağ /ANKARA - 0312 341 33 68 341 25 09

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.